پرش لینک ها
راهکار مدرن، سریع و اقتصادی برای مهار دیوارها

درباره وال مش

وال مش یک راهکار نوین برای مهار لرزه ای دیوارهای غیرسازه ای در ساختمان‌ها است. در این راهکار، نوارهای مش فایبرگلس روی دیوار قرار گرفته و یک پلاستر معدنی روی آن اجرا می­ شود. ترکیب حاصل یک کامپوزیت سیمانی توانمند ایجاد می ­کند که دیوار را در برابر لنگر حاصل از نیروی برون صفحه زلزله مستحکم می­ کند.

وال مش در رده فناوری کامپوزیت های سیمانی مسلح شده با پارچه (FRCM) است و مبانی تئوریک و محاسباتی آن در ACI549 ارائه شده است. راهکار وال مش جایگزینی برای روش سنتی وال ­پست در مهار لرزه ­ای دیوارها است.

مراحل اجرای روش وال مش

برای مشاهده جزئیات اجرا روی علامت های (+) کنید

مراحل اجرای روش وال مش | wallmesh

دیوار چینی

دیوار چینی به صورت متعـارف بدون نیاز به وال پسـت و بدون محدودیت طول اجرا می شود

اجرای اندود زیرین

یک لایه از اندود ویژه وال مش روی دیوار اندود می شود

اجرای نوار وال مش

نوارهای استاندارد وال مش بـا عرض های از قبل محاسبـه شده و در فواصل مشخص به صورت قائم روی دیوار قرار می گیرد

نصب نبشی ها

نبشی های منقطع با سایز و فاصله از پیش محاسبه شــده روی تیرها به وسیله میـخ و چاشنی و یا اپوکسی سازه ای اجرا می گردد

اجرای اندود رویی

یک لایه از اندود ویژه وال مش روی نوارهای اجرا شده اندود می شود

مراحل اجرای وال مش

دیوار چینی

دیوار چینی به صورت متعـارف بدون نیاز به وال پسـت و بدون محدودیت طول اجرا می شود

اجرای اندود زیرین

یک لایه از اندود ویژه وال مش روی دیوار اندود می شود

اجرای نوار وال مش

نوارهای استاندارد وال مش بـا عرض های از قبل محاسبـه شده و در فواصل مشخص به صورت قائم روی دیوار قرار می گیرد

نصب نبشی ها

نبشی های منقطع با سایز و فاصله از پیش محاسبه شــده روی تیرها به وسیله میـخ و چاشنی و یا اپوکسی سازه ای اجرا می گردد

اجرای اندود رویی

یک لایه از اندود ویژه وال مش روی نوارهای اجرا شده اندود می شود

سهولت اجرایی

در راهکار وال مش، عملیات دیوارکشی و مهار لرزه ای از هم منفک شده و این کمک شایانی به سهولت کار و افزایش سرعت اجرا می کند. همچنین، کاهش چمشگیر عملیات آهنگری و به خصوص حذف فرآیند جوشکاری بر سادگی کار می افزاید.

کنترل هزینه ها

کاهش فولاد مصرفی، افزایش سرعت اجرا و در نتیجه کاهش هزینه‌های عملیاتی باعث می­شود تا راهکار خرید وال­ مش در زمره راهکارهای مقرون به صرفه نسبت به روش های مرسوم از جمله وال پست و یا سایر روش ها قرار گیرد.

کیفیت فنی

وال مش در رده فناوری نوین کامپوزیت های سیمانی (FRCM) است که بر مبنای آخرین مقالات علمی و آزمایشات انجام شده یکپارچگی بسیار خوبی به دیوار داده و رفتار مناسبی را در برابر نیروهای زلزله بروز می‌دهد.

پروژه های وال مش

در این بخش برخی از پروژه هایی که از راهکار وال مش برای مهار دیوارها استفاده کرده‌اند را می‌توانید مشاهده کنید

درباره شرکت وال مش

شرکت پدیدار بن نوین مهر با ماموریت ارائه راهکارهای هوشمند در افزایش بهره وری صنعت ساختمان تاسیس شده است.

تلاش می کنیم تا با ارتقای سطح ایمنی و نیز دوام ساختمان‌ها از یک سو و افزایش سرعت اجرا از سوی دیگر و در نهایت بهینه‌سازی هزینه‌ها به ایفای نقش در کشور بپردازیم.

نظرات مشتریان ما

مشتریان وال مش

آشنایی با وال مش 

زلزله‌های اخیر ایران نشان داده بخش عمده خسارات مالی و تلفات جانی ناشی از خرابی اجزای غیرسازه‌ای ساختمان مانند دیوارهای غیرسازه‌ای، سقف‌های کاذب و … است. سقوط اجسام، فرو ریختن دیوارها و آوارهای ناشی از تخریب عناصر غیرسازه‌ای، تهدیدی مستقیم برای ساکنین بوده و پس از زلزله نیز امدادرسانی به افراد را با چالش مواجه می‌کند. بنابراین اطمینان از پایداری اجزای غیرسازه‌ای ساختمان در هنگام زلزله امری بسیار مهم و حائز اهمیت است. یکی از مهم‌ترین اجزای غیرسازه‌ای ساختمان که باید در برابر نیروهای زلزله مهار شود دیوارها هستند. بنابراین ضروری است با بکارگیری راهکاری مناسب، از مقاومت کافی دیوار و حفظ پایداری آن در برابر لنگرهای خمشی حاصل از نیروهای باد و زلزله اطمینان به عمل آید. یکی از راهکارهای نوین در این زمینه که در پیوست ششم استاندارد 2800پیشنهاد شده است، مهار لرزه‌ای دیوار با استفاده از شبکه الیاف شیشه است. این راهکار با نام تجاری و برند وال مش وارد صنعت ساختمان ایران شده است. ...وال مش در واقع یک محصول کامپوزیت است که از اجزای مختلفی تشکیل شده است. اصلی‌ترین قطعات وال مش شامل یک پلاستر سیمانی یا گچی و مش فایبرگلاس یا همان شبکه الیاف شیشه است.
نوارهایی از مش فایبرگلاس به همراه پلاستر ویژه وال مش در فواصل طراحی شده روی دیوار اجرا می‌شوند و مقاومت خمشی کافی برای مقابله با لنگرهای خمشی حاصل از نیروی باد و زلزله را فراهم می‌کند. البته قطعات وال مش شامل اجزای دیگری نیز می‌شود.
نبشی‌های گالوانیزه و چسب اپوکسی دیگر اجزای مورد استفاده در راهکار والمش هستند. نبشی‌های منقطع زیر سقف نصب می‌شوند تا از حرکت برون صفحه دیوار جلوگیری کنند و مانع واژگونی آن شوند. سرعت اجرای بالا، سهولت اجرا و عدم نیاز به نیروی کار متخصص و ماهر اصلی‌ترین مزایای وال مش هستند که آن را به انتخاب اول بسیاری از پروژه‌های ساختمانی تبدیل نموده است. البته مزایای والمش در این موارد خلاصه نشده و مزایای دیگری نیز برای پروژه به همراه دارد.
نکته قابل توجه این است که هسته اصلی راهکار وال مش از تکنولوژی کامپوزیت‌های سیمانی تسلیح شده با منسوج یا همان FRCM برگرفته شده که امروزه یکی از فناوری‌های پرکاربرد صنعت ساختمان در کشورهای اروپایی و آمریکا است.
موسسه بتن آمریکا آیین‌نامه معتبری به شماره استاندارد ACI 549 تحت عنوان راهنمای طراحی و اجرای کامپوزیت‌های سیمانی تسلیح شده با منسوج برای تقویت و تعمیر سازه‌های بتنی و مصالح بنایی منتشر کرده که ضوابط طراحی، اجرا و کنترل کیفیت محصولات این کامپوزیت به طور کامل در این آیین‌نامه آمده است.
استفاده از راهکار وال مش مستلزم انجام محاسبات فنی و طراحی است. نوع خاک پروژه، لرزه‌خیزی منطقه، نوع بلوک دیوار، ضخامت بلوک، ارتفاع دیوار، میزان مقاومت کششی مش فایبرگلاس، میزان حفظ مقاومت مش پس از قرارگیری در محلول قلیایی، تعداد طبقات ساختمان و این که طراحی برای کدام طبقه انجام می‌گیرد از جمله عواملی هستند که در طراحی وال‌مش تاثیرگذارند. در واقع این عوامل هستند که تعیین می‌کنند نوارهای وال‌مش به چه عرضی و در چه فاصله‌ای باید روی دیوار نصب شوند.
اجرای وال مش بسیار ساده است و یک اکیپ کاری نیمه‌ماهر نیز با یک اموزش مختصر قادر اجرای آن است. البته با وجود سهولت اجرایی وال‌مش، دقت در رعایت نکات فنی آن بسیار مهم است. مراحل اجرای وال‌مش را به طور کلی می‌توان در 4 مرحله زیر خلاصه نمود:
دیوارچینی به طور معمول و بدون نیاز به اجرای وادار یا میلگرد بستر انجام می‌شود یک لایه پلاستر ویژه وال‌مش به ضخامت 2 الی 3 میلی‌متر روی دیوار و در محل‌های مشخص شده در نقشه جانمایی وال‌مش اجرا می‌شود نوار مش فایبرگلاس وال‌مش به عرض مشخص روی لایه اول پلاستر نصب می‌شود لایه نهایی پلاستر ویژه وال‌مش به ضخامت 2 الی 3 میلی‌متر روی مش فایبرگلاس اجرا می‌شود نبشی‌های گالوانیزه منقطع در فواصل تعیین شده و در تراز زیر سقف نصب می‌شود علاوه بر طراحی و اجرای صحیح وال مش، کیفیت مصالح در عملکرد وال مش بسیار موثر است. مشخصات مکانیکی مصالح والمش باید مطابق با ضوابط موجود در آیین‌نامه باشد و به وسیله آزمون‌های استاندارد در آزمایشگاه‌های معتبر کشور بررسی شود. استحکام کششی و مقاومت قلیایی مش فایبرگلاس مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که باید مورد آزمون قرار بگیرند. پلاستر ویژه وال مش نیز باید از استحکام چسبندگی، مقاومت فشاری و کارپذیری مناسبی برخوردار باشد.
شرکت پدیدار بن نوین مهر به عنوان اولین شرکتی که راهکار مهار لرزه‌ای دیوارهای غیرسازه‌ای را وارد صنعت ساختمان ایران نمود، محصولات وال مش را با بالاترین کیفیت ممکن و مطابق استانداردهای داخلی و بین‌المللی تولید نموده و کنترل کیفیت این مصالح را با همکاری مراکز علمی معتبر کشور از جمله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام می‌دهد.